Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym czasie całkiem popularnym tematem. Porady na jej temat są jednakże całkowicie różne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, jakie to uprzedzają przed rzekomymi minusami, które to się z nią łączą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek przechwytywali mieszkania biednych osób.

Rzeczywistość okazuje się być jednak trochę w wyższym stopniu skomplikowana niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób generalny danego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne strony, która to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że 1-a ze stron użycza pożyczki w konkretnej wartości a druga strona obiecuje ją spłacić w danym czasie, wraz z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie ma możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się w związku z tym poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawniczej.